TITLE

Artykuły specjalistyczne / Sport

BÓL PRZEWLEKŁY I PSYCHOGENNY

 

Ból psychogenny ma podłoże psychologiczne, chociaż jest odczuwany jak każdy ból mający przyczynę organiczną. Schorzenie to występuje u ludzi w każdym wieku, częściej jednak dotyczy kobiet. W grupie ryzyka znajdują się osoby zmagające się z depresją, z zespołem stresu pourazowego oraz alkoholicy. Ból psychogenny może pojawić się także wtedy, gdy cierpieli z jego powodu członkowie rodziny.
 

Ból psychogenny jest bardzo trudny do rozpoznania ze względu na możliwość symulowania dolegliwości. Podobnie jest w przypadku hipochondrii. Hipochondrycy mają skłonność do wyolbrzymiania objawów chorobowych oraz wykazują dużą nadwrażliwość na każdy, nawet niewielki ból. Zdarza się że ból jest świadomie wywoływany przez pacjenta, który w związku z tym oczekuje fachowej pomocy medycznej. Inaczej dzieje się u chorych zmagających się z bólem psychogennym, ponieważ ból fizyczny pojawia się samoistnie i naprawdę jest odczuwany.
 

W przypadku bólu psychogennego bardzo ważne jest wsparcie rodziny, przyjaciół. Świadomość wagi problemu, zrozumienie bliskich i wiara w prawdomówność pacjenta to pierwszy krok w walce z tą ciężką, ale nie zawsze traktowaną poważnie, chorobą.
 

Warto zatrzymać się nad zagadnieniem bólu, który narasta wraz ze starzeniem się i w populacji po 65 roku życia dotyczy już 80%, a po 80 roku życia sięga nawet 100% tym bardziej, że sukcesy terapeutyczne w tej dziedzinie są niewielkie a aż 40% leczonych wykazuje niezadowolenie z terapii.
 

Chodzi zatem o to, aby nauczyć się rozmawiać o objawach bólu, gdyż stres wywołany brakiem odpowiedzi na pytanie: „co mi dolega?”, „jak mogę sobie pomóc, aby nie bolało?”, „jak długo mam tak cierpieć?”, wzmacnia objawy i staje się kolejnym czynnikiem wpływającym na brak sukcesu w dziedzinie radzenia sobie z bólem przewlekłym i psychogennym.


 


 


 

© 2017 by Reha Plus. All rights reserved.
Agencja Interaktywna Kraków