TITLE

Artykuły specjalistyczne / Sport

"Zakres neurodynamiczności w stosowanej terapii manualnej"
Stefan Hengenscheidt - MSc, fizjoterapeuta, terapeuta OMT, Konsultant Naukowy strony Pedro (Niemcy)

Używany na całym świecie przez fizjoterapeutów termin “Terapia Maunalna” w przeciągu minionych wieków podlegał znaczącym zmianom. Współcześnie, obejmuje on szeroki zakres technik z “rękami na” i “bez rąk” na pacjencie, związanych z badaniem i terapią funkcji nerwowo-mięśniowo-szkieletowych i ich ograniczeń. Prezentacja ta przedstawi specyficzne aspekty dzisiejszej terapii manualnej, czyli badania i leczenia funkcji i dysfunkcji układu nerwowego, związanych z ruchem, powszechnie nazywanych „naurodynamicznością”.
Na wstępie, zostaną przekazane podstawowe informacje związane z historią rozwoju neurodynamiczności. Przedstawione będą popularne koncepcje, testy, strategie terapii dotyczące dysfunkcji kręgosłupa, kończyn dolnych i górnych, w tym powszechnie znane testy SLR i SLUMP. Zostaną omówione korzyści, ryzyko i ograniczenia tego podejścia terapeutycznego oraz często popełniane błędy przy jego aplikacji. Kluczowe elementy stosowanej naurodynamiczności zostaną przedstawione, by zachęcić słuchaczy do dalszego poznawania tego obszaru praktyki klinicznej w codziennym życiu zawodowym. Autor podkreśli także potrzebę indywidualnej i ukierunkowanej na pacjenta adaptacji omawianych technik, w trakcie korzystania z zasad głównych neurodynamiczności.
Końcową część wykładu będzie stanowiło omówienie odkryć naukowych związanych z dynamiką układu nerwowego. Zagadnienia związane z czułością, specyficznością, rzetelnością i wiarygodnością testów neurodynamiczności zostaną przedstawione, by wesprzeć krytyczny i refleksyjny punk widzenia na omawiany temat. Opcje naukowej oceny ruchów układu nerwowego in vivo, przy wykorzystaniu ultrasonografii są aktualnie omawiane, a słuchaczy zachęca się do włączenia się w przyszłości w formuowanie naukowej wiedzy w tym obszarze badań.

© 2017 by Reha Plus. All rights reserved.
Agencja Interaktywna Kraków