Nasz sklep został przeniesiony pod nowy adres

https://rehaplus-sklep.pl

 

Lili i Plaf - Uwierz w siebie

 

 

 

Aneta Broda, Agnieszka Stępień

„Uwierz w siebie”

Profilaktyka wad postawy przedszkolaków.

 

Autor: Aneta Broda, Agnieszka Stępień

Wydawnictwo: Blue Bunni, Grudzień 2011

ISBN: 978-83-63003-00-5

Liczba stron: 88

Okładka: twarda

Wymiary: 200 x 200 mm

 

 

 

 

 

 

To pierwsza książka z serii Lili i Plaf na Placu Zabaw. Poświęcona jest profilaktyce wad postawy, a skierowana bezpośrednio do dzieci i ich opiekunów. I na tym polega wyjątkowość tej książki. Autorki spojrzały na problem oczami maluchów i ich rodziców. Biorąc pod uwagę te dwa punkty widzenia, stworzyły pozycję spełniające oczekiwania obydwu grup.

 

Książka zachęca do ruchu oraz dobrej zabawy. Zawiera:

  1. Bajkę opowiadającą o marzeniach dwójki przyjaciół - kotki Lili i szczeniaka Plafa. Ich marzenia i obawy do złudzenia przypominają szczęścia i troski zwykłych przedszkolaków. Celem bajki jest zachęcenie dzieci do ruchu i pokazanie, że gimnastyka może być świetną zabawą, jeśli tylko spróbujemy. Dzieci mają okazje poznać cztery ćwiczenia ogólnorozwojowe, które demonstrują i opisują bohaterowie.
  2. Scenariusze 16 zabaw ruchowych wykorzystujących ćwiczenia prezentowane w bajce. Proponowane zabawy poprawiają równowagę dzieci, wzmacniają mięśnie i elastyczność stawów, rozciągają i usprawniają funkcję stóp (najczęstszy problem dzieci w wieku przedszkolnym). Każdy scenariusz zawiera dokładny opisu przebiegu zabawy, rodzaj potrzebnych przedmiotów, cele, dwa poziomy trudności (do wykorzystania w zależności od wieku i/lub stopnia sprawności fizycznej dziecka) oraz wskazówki dotyczące wartości i umiejętności rozwijanych w trakcie zabawy. Autorki pokazują, w jaki sposób wykorzystać naturalne predyspozycje dziecka do zabaw profilaktycznych. Prezentują gotowe scenariusze oraz podpowiadają, w jaki sposób stworzyć własne.
  3. Komentarze fizjoterapeuty i psychologa, w których eksperci wskazują, na co należy zwrócić uwagę w trakcie zabawy, jakie korzyści niesie lub/i dlaczego niektórym dzieciom dana aktywność może sprawiać trudności.
  4. Naklejki z bohaterami bajki, które mogą być wykorzystane przez rodziców jako nagrody, za podjęte próby gimnastyczne.

 

Zabawy przeznaczone są dla dzieci zdrowych a ich celem jest przeciwdziałanie powstawaniu wad postawy. Zakres i charakter wykorzystanych ruchów wpływa na ogólną poprawę sylwetki dziecka, wzmacnia mięśnie i wydolność organizmu oraz dostarcza wiele radości. 

Książka tworzona była przy aktywnym wsparciu przedszkolaków. To oni wymyślili imiona bohaterów i decydowali o ich wyglądzie. Brali udział we wszystkich proponowanych zabawach. Dzięki ich zaangażowaniu, autorki mogły wprowadzić niezbędne zmiany i sprawdzić, czy ich propozycje podobają się dzieciom.

Patronat merytoryczny nad publikacją objął Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Książka „Uwierz w siebie” to jeden z elementów projektu Lili i Plaf na Placu Zabaw (www.lili-plaf.pl), którego celem jest rozpowszechnienie wiedzy na temat wad postawy, metod identyfikacji oraz zapobiegania ich powstawaniu.